A 367. Hrdinou může být každý (opakování)
Liga lidských práv vyhlásila v roce 2013 projekt Hrdinou může být každý. Mezi 105 hrdinů bylo nomimováno 8 příběhů osmi žen, které souvisí s porody a porodnictvím. Je tedy hrdinstvím usilovat o zdravou péči o děti a jejich matky? Přečtěte si oněch 8 příběhů i dnes.
Ivana Königsmarková
„Pořád sním o tom, že založím školu pro porodní asistentky. V současné době funguje v České republice jedenáct škol pro porodní asistentky, ale bohužel všechny vyučují pouze medicínské porodnictví a ne porodní asistentství.“
http://www.hrdinou.cz/105-hrdinu/ivana-konigsmarkova-25
Děkujeme Janě Strnadové a Luboši Šanobovi za rozhovor s Ivanou a krásné fotografie. Ivanu na těchto stránkách není třeba představovat, tak jen citát z odkazu:
„Pořád sním o tom, že založím školu pro porodní asistentky. V současné době funguje v České republice jedenáct škol pro porodní asistentky, ale bohužel všechny vyučují pouze medicínské porodnictví a ne porodní asistentství. Mým snem je proto založit dvanáctou školu, která by se zabývala výchovou porodních asistentek pro práci v terénu.“
Elena Gorolová
Paní Elena Gorolová se ve finále umístila mezi prvními 10 hrdiny. Podporovali jsme její volbu. Děkujeme Barboře Čapkové a Vladimíru Maceškovi za rozhovor paní Gorolovou a krásné fotografie. Paní Gorolová byla jednou z mnoha obětí nezákonné sterilizace, jako jedna z mála se však efektivně bránila. O nezákonném sterilizování romských žen promluvila také v OSN. Prodělala zákrok, který nechtěla a již nikdy nebude matkou dalším dětem, kterou by být chtěla. Elena Gorolová je obětí českého porodnictví a děkujeme jí za to, že o svém příběhu informuje.
http://www.hrdinou.cz/105-hrdinu/elena-gorolova-31
Když za ní po porodu přišel pan primář, ihned se ho ptala, co všechno jí tedy bylo provedeno. „Na rovinu mi řekl, že už nikdy nebudu moct mít děti, a odešel,“ říká se slzami v očích. Byla z toho v šoku. „Pamatuju si, jak jsem si dlouho přemítala v hlavě, jestli je to vážně pravda.“ Jakmile dorazila z porodnice domů, přišla za ní porodní asistentka, která jí všechno vysvětlila. „Zjistila jsem, že je to stoprocentní. Připadala jsem si méněcenná.“
Adéla Hořejší
Paní Hořejší společně se svým manželem, advokátem Richardem Hořejším, zastupuje Ivanu Könignsmarkovou u českých soudů a neúnavně zastupují české ženy, nedávno také u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Adéla byla také členkou pracovní skupiny pro porodnictví na Ministerstvu zdravotnictví, kterou ministr Heger zrušil, a je členkou Pracovní skupiny pro porodnictví při Radě vlády pro rovnost žen a mužů.
Adéla Hořejší právně zastupuje oběti českého porodnictví a děkujeme jí za to, že o tom ve svém příběhu informuje. Děkujeme Davidovi Kopeckému a Zdeňkovi Lipenskému za rozhovor paní Hořejší a krásné fotografie.
http://www.hrdinou.cz/105-hrdinu/adela-horejsi-83
„Systém nechce podporovat porodní asistentky, jelikož údajně vnáší do porodu riziko, přitom sám vytváří mnohem rizikovější situace.“
Adéla Hořejší je autorkou příběhu A 200. Panoptikum u Apolináře
Saša Uhlová
Paní Saša Uhlová je neúnavnou reportérkou zabývající se lidmi a tématy vytlačovanými na okraj společnosti. Přístup k ženám a dětem v porodní péči je stejně šikanózní jako k menšinám, jejichž utlačování neúnavně a nekompromisně popisuje paní Uhlová. Sama byla také obětí zvůle separace jejího dítěte jako nástroje oslabení jejího mateřství. Ke kontaktu s jejím dítětem jí pomohla právnička Adéla Hořejší. Paní Saša o svém zážitku napsala v Deníku Referendum tento článek: Porodnice instituce separace. Adéla Hořejší pak o totožné situaci zde: A 200. Panoptikum u Apolináře
Děkujeme Michalu Šindelářovi za rozhovor a krásné fotografie.
http://www.hrdinou.cz/105-hrdinu/sasa-uhlova-41
„Angažovanost se považuje za něco trochu divného, směšného nebo nebezpečného, to je různé. Ale v zásadě se jen lidé aktivně perou za svá práva nebo práva lidí okolo sebe.“
Petra Sovová
Paní Sovová je matkou sedmi dětí, z nichž většinu porodila doma. Je také ředitelkou festivalu Světového týdne respektu k porodu v Praze, který probíhá každoročně již od roku 2006. Je prezidentkou Hnutí za aktivní mateřství, které podporuje změny v českém porodnictví. Petra Sovová vyučuje své děti doma a stará se o svou velkou rodinu. Děkujeme Barboře Čapkové a Radomíru Macečkovi za rozhovor s paní Sovovou a krásné fotografie.
http://www.hrdinou.cz/105-hrdinu/petra-sovova-6
„V českých porodnicích ještě stále nejsou respektována vědecká doporučení pro normální porod. Běžně od lékařů a lékařek slýcháme argument ‚Tady to takhle děláme už třicet let‘, což je spíš ostuda.“
Eva Labusová
Paní Labusová má mnoho profesí, od tlumočnictví, učitelství, přes spoluzakladatelku sdružení Aperio, přes novinařinu k poradenství. První porod v české porodnici byl pro paní Labusovou ovšem tvrdým střetem s realitou. Zbavit se poporodního traumatu šlo těžce, ale podařilo se.
„Byl to zásadní, skutečně traumatizující zážitek. Myslela jsem, že už další děti mít nebudu, ale zpracovala jsem to, a cítila, že má smysl o tom veřejně mluvit.“
http://www.hrdinou.cz/105-hrdinu/eva-labusova-77
Paní Labusová v roli novinářky informovala české čtenáře o Ágnes Geréb, jejíž podpora od jejích přátel inspirovala i vznik Příběhů pro Ivanu:
Případ Ágnes Geréb
Nadějné porodnické kvasy
Zase ty porody aneb Případ Ágnes Gerébové
Děkujeme Adele Pavlunové a Lauře Kovanské za rozhovor s paní Labusovou a krásné fotografie.
Michaela Mrowetz
Paní Mrowetz pracuje jako klinická psycholožka, psychoterapeutka a také jako soudní znalkyně. Jako jedna z prvních se začala zabývat traumaty žen způsobenými během porodu, například rutinním odloučením od jejich dítěte ihned po porodu, a začala prosazovat důležitost podpory rané vazby (bonding) v českém porodnictví.
http://www.hrdinou.cz/105-hrdinu/michaela-mrowetz-96
Paní Mrowetz je spoluautorkou knihy Bonding – porodní radost o podpoře rané vazby s ústředním mottem „Dítě patří k matce – zdravé či nemocné – živé či mrtvé – dítě patří k rodičům“.
Děkujeme Davidu Kopeckému a Zdeněku Lipenskému za rozhovor s paní Mrowetz a krásné fotografie.
Poznámka: Osmá z hrdinek nás požádala o odstranění odkazu z našich stránek.