340. …příběh třetí
Letos v září. V obývacím pokoji, před, v té době už zhasnutým akváriem.
Čtvrt hodiny před půlnocí.
Když jsem se pak, chvíli po porodu ptala jediné přítomné osoby, jaké to bylo z jejího pohledu, tak mi s úsměvem a únavou v hlase řekla, že jsem „domorodička-samorodička“…
To, že jsem rodila doma, mi opravdu docházelo několik dni. Po předchozích, sic pozitivních, zkušenostech z porodnic, jsem ani o ničem jiném neuvažovala. Až později mi docházelo, že mne vlastně ani na chvíli nenapadlo nikam jet, nebo se dovolávat nějakého lékaře. Jediné, co mne napadalo, bylo, že jsem prostě porodila a přišlo mi to úplně stejné a samozřejmé, jako dojít si ráno na velkou. To bylo v podstatě tím největším poporodním šokem. Ta samozřejmost mne překvapovala.
Během tří let jsem porodila své tři děti. Každé těhotenství bylo jiné, každý porod byl jiný a každé dítě je jiné.
A tohle jsou mé poznatky v hrubém popisu…
Každá žena je jiná. Ale fyziologicky jde o stejný proces. Otázka je, jak se žena staví staví k životu a procesu který se odehrává v ní a jakou oporu má ve svém okolí. Podle toho se tvoří okolnosti. Podle toho pak porod jako životní proces vypadá. Jak řekla moje porodní bába: „Porod je proces pro aktivní dítě a pasivní matku“ a taky jsem byla poučena, že se rodí „normálně“, nikoli „přirozeně“, jak jsem se léta domnívala.
Takže ŽENY, roďme normálně, neponižujme se, a veselme se, protože to vše je prostě život a do něj patří vše, normální i přirozené 🙂
A HLAVNĚ…nechme ty ostatní, co to touží mít „jinak“ taky žít a rodit kde chtějí, třeba i před zhasnutým akváriem…
Linda Mezrová, t.č. matka Elišky, Josefíny a Vincenta, žena muže Jana Hampla
Tento příběh je pokračováním příběhu 30. Vědomé mateřství.